Menü Kapat

İstanbul Modern Binası

mimarlari-istanbul-modern-muzesi-muze-mimarisi-89

Beş katlı ve 10.500 metrekarelik kullanılabilir alana sahip yeni İstanbul Modern binası, büyük sergi galerileri, çok işlevli alanlar, eğitime ayrılmış alanlar, ofisler ve ticari faaliyet alanlarından oluşuyor.

Ana lobinin yanında zemin katta bir kütüphane, kafe, müze mağazası, bilgi noktaları ve eğitim atölyesi alanları bulunmaktadır. Binanın ana hacminin altındaki şeffaf cam çit, açık hava heykel terası için koruma alanlarının yanı sıra çocuklar için eğitim alanları sağlıyor. Müzenin ortak alanları, ana lobinin ortasındaki büyük bir boşlukta asılı duran geniş bir merkezi merdivenle birbirine bağlanıyor. Zemin kattaki lobiden merdivenler, yer altı asma katındaki 156 kişilik oditoryuma erişim sağlıyor. Personel ofisleri, eğitim ve etkinlik odaları gibi fotoğraf ve açılır galeriler de birinci katta yer alıyor. Güney cephedeki restoranın deniz manzaralı açık hava terası bulunmaktadır.

İkinci katta kalıcı ve geçici sergi galerilerine ev sahipliği yapan 3.300 metrekarelik sergi alanı bulunuyor. Bir merdiven, ikinci kattaki lobiden, tüm çatıya yayılmış sığ bir su düzleminin üzerinde asılı duran 650 metrekarelik bir çatı izleme terasına açılan bir cam fenere çıkıyor. Kentin hem su özelliği hem de deniz üzerindeki yansımalarının bir araya gelmesiyle metafiziksel bir bağlantı yaratılıyor.

  • Mimarlar: Arup, Renzo Piano Building Workshop
  • Fotoğraflar:Cemal Emden, Enrico Cano, Meltem Sarı
  • Kaynak: Archdaily

İstanbul Modern Binası tasarımı, işlevsel ve fonksiyonel oluşuyla ön plana çıkan ikonik bir yapı.

Posted in Blog

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir