Menü Kapat

Tasarımda Etnik Hesaplamalı Yöntem ve Dijital Teknoloji Kullanımı

tasarimda-etnik-hesaplamali-yontem-ve-dijital-teknoloji-kullanimi


TÜBİTAK 2237-A Bilimsel Eğitim Etkinlikleri Desteği Programı çerçevesinde, Trakya Üniversitesi, İstanbul Arel Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin işbirliğiyle düzenlenen “Tasarımda Etnik Hesaplamalı Yöntem ve Dijital Teknoloji Kullanımı” eğitim programı, 12-18 Şubat 2024 tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

Bu eğitim programı, kültürel kimliğimizi oluşturan etnik tasarım-uygulama mantığının yenilikçi tasarım üretmek üzere sayısallaştırılmasını ve yapay zeka uygulamalarına dönüştürülmesini içermektedir. Ayrıca, günümüzde dijital teknolojilerin tasarım süreçlerinde nasıl kullanıldığı, akademisyenler, tasarımcılar ve uzmanlar tarafından uygulamalarla anlatılacaktır.

Eğitim programı, yurt içinden 10 üniversitenin mimarlık, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı, endüstri ürün tasarımı ve grafik tasarım alanlarında akademisyen ve profesyonel uzman eğitmenlerin katılımıyla gerçekleşecektir. Programın ilk aşamasında, etnik-hesaplamalı yaklaşımın bilişsel değerlendirmesi yapılacak, Türk mimarisindeki bezeme ve zanaat unsurları tanıtılacak ve hesaplamalı potansiyelleri güncel yazılım ve yapay zeka araçlarıyla yeniden değerlendirilecek.

Lisansüstü öğrencilere yönelik olan eğitim, dijital teknolojilerin araştırma odaklı incelenmesi ve mekânsal ölçeklerde uygulamalı eğitimlerle devam edecektir. Lisans öğrencileri, endüstri ürün tasarımından başlayarak mekânsal mimari ölçeklere doğru bütüncül tasarım anlayışıyla dijital teknolojilerin kullanımını değerlendireceklerdir. Programın son aşamasında ise lisans ve lisansüstü öğrencileri birlikte katılabileceği geniş katılımlı uygulamalı eğitimler gerçekleştirilecektir.

Eğitim programına Türkiye genelindeki farklı illerdeki üniversitelerden öğrencilerin katılımını artırmak için toplam 40 öğrenci alınacaktır. Lisansüstü öğrenci sayısı genel kontenjanın ¼’üyle sınırlıdır. Başvurular, ilgili bölümlerin 3. veya 4. sınıf öğrencileri ile mimarlık, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı ve endüstriyel tasarım anabilim dallarından lisansüstü öğrencilere açıktır.

Etkinlik Başvurusu

Başvuru için, https://forms.gle/uCFkno37wXWjr3d49 linki üzerinden 29 Ocak 2024 tarihine kadar başvuru formunu doldurmak ve istenen belgeleri yüklemek gerekmektedir. Eğitimi tamamlayan katılımcılar, katılım belgesi almaya hak kazanacaktır.

“Tasarımda Etnik Hesaplamalı Yöntem ve Dijital Teknoloji Kullanımı” eğitim programı ile ilgili daha fazla bilgiye http://tasarimteknolojileri.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Posted in Etkinlikler

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir