Menü Kapat

TSMD 16. Mimarlık Ödülleri (2023 – 2024)

tsmd-turk-serbest-mimarlar-dernegi-2023-2024-odulleri-16

1986 yılında kurulan Türk Serbest Mimarlar Derneği (TürkSMD), 37. yılını kutlarken mimarlık mesleğinin gelişimine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. 1992 yılından bu yana iki yılda bir düzenlenen Mimarlık Ödülleri, çağdaş mimarlık sanatına katkıda bulunan projeleri, kişileri ve kurumları ödüllendirmektedir.

TürkSMD Mimarlık Ödülleri Kategorileri

TSMD Büyük Ödülü: Mimarlık mesleğine eserleriyle önemli katkılarda bulunan ve gelecek kuşaklara yön verici mesajlar ileten bir mimara veya mimarlara verilir.

TSMD Yapı Ödülü: Projelendirme dahil tüm süreçlerinde mimari düzey ve hassasiyet gösteren, detay ve teknoloji uygulamalarıyla öne çıkan eserlerin müellif mimarlarına verilir. En fazla üç yapı ödüllendirilir.

TSMD Basın Yayın Ödülü: Mimarlık mesleğinin uygulanması, tanıtılması, sorunlarının yayınlanması ve topluma mal edilmesi konularında değerli katkılar sağlayan kişi veya kuruluşlara verilir. En fazla üç adet ödül verilir.

TSMD Mimarlığa Katkı Ödülü: Mimarlık mesleğine katkıda bulunan kişi veya kurumlara verilir. Bu ödül de en fazla üç adet verilir.

2023 – 2024 Dönemi 16. Ödül Jürisi

 • Prof. Dr. Namık Erkal (Jüri Başkanı): Lisans ODTÜ 1992, Y. Lisans ODTÜ 1995, Doktora ODTÜ 2001.
 • Sinan Erbuğ: Lisans ODTÜ 1985.
 • Orçun Ersan: Lisans GÜMMF 2002.
 • Dr. Heves Beşeli Özkoç: Lisans ODTÜ 2006, Y. Lisans ODTÜ 2009, Doktora ODTÜ 2015.
 • Nevzat Sayın: Lisans EÜGSF 1978.
 • Semra Teber Yener: Lisans ODTÜ 1978, Y. Lisans ve Doktora Université de Paris-I / Panthéon-Sorbonne 1984, DPLG Ecole d’Architecture Paris-Villemin 1986.
 • Ekin Çoban Turhan (Yedek Üye): Lisans GÜMMF 1996, Y. Lisans ODTÜ 2000.
 • Gül Güven (Yönetim Kurulu Temsilcisi): Lisans İTÜ 1988, Y. Lisans ODTÜ 1993.

Katılım ve Aday Gösterme Süreci

Jüri çalışmalarının katılımcı, çoğulcu ve şeffaf olması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda aday gösterme sürecinin web, sosyal medya, e-posta gibi yollarla geniş katılıma açık olarak yapılması önemsenmektedir.

Başvuru ve Aday Gösterme:

 • Başvuru ve adaylar, 31 Temmuz 2024 tarihine kadar jüriye ulaştırılmalıdır.
 • Adaylık başvuruları info@tsmd.org.tr adresine gönderilmelidir.
 • Yapı Ödülü adaylıkları için yapı künyesi, ruhsat bilgisi ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar eklenmelidir.
 • Adaylar ve başvurular, istenirse Instagram üzerinden #TSMD2024Ödülleri etiketi ile de paylaşılabilir.

Ödül Duyurusu ve Katılım

Ödül sürecinin duyurulması ve katılımın teşvik edilmesi amacıyla Türkiye’deki üniversitelerin mimarlık bölümleri, Mimarlar Odası şubeleri ve tüm mimarlık platformları aday göstermeye davet edilmektedir. Sosyal medyada #TSMD2024Ödülleri etiketi ile paylaşılan içerikler, sürecin şeffaf takibini ve geniş katılımı sağlayacaktır.

Bu araştırma, oy çokluğuna dayalı bir ön değerlendirme veya anket çalışması olarak değil, jüriye veri sağlamaya yönelik bir destek olarak algılanmalıdır. Jüri değerlendirmesini yaptıktan sonra, Yapı Ödülü Adayları Kısa Listesi kamuoyu ile paylaşılacaktır. Kısa listedeki projelerin belirli bir sunum formatı çerçevesinde jüri tarafından değerlendirilmesi sonrası ödül sahipleri belirlenecektir.

Ödül Töreni

TürkSMD 16. Mimarlık Ödülleri kazananları, Ekim ayında yapılacak Ödül Töreni’nde ilan edilecek olup, tören ile ilgili detaylar bilahare paylaşılacaktır.

Posted in Yarışma

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir